Životni saveti

Detoksikacija podataka: Kako da povećaš
svoju digitalnu bezbednost

Smanji svoj digitalni trag i povećaj svoju bezbednost mobilnih uređaja.



Ogromne povrede podataka, kršenja privatnosti i procurele lozinke. Uključi režim panike. Digitalna bezbednost je jedna od onih stvari na koje obično ne mislimo dok ne počnu da iskaču u vestima (ili doživimo bliski susret). Ne brini, nećeš morati da do kraja života izbegavaš da se prijavljuješ dajući svoju e-adresu, niti da prekrivaš kameru telefona – sem ako ti je to navika. Evo nekih smernica kako da smanjiš svoje prisustvo na internetu pretvarajući bezbedno surfovanje u naviku.

Sakrij tragove

Otkriješ fantastične čizme na internetu, ali odložiš kupovinu za neki drugi dan (npr. kad primiš platu), a onda shvatiš da te upravo te čizme spopadaju na svim tvojim društvenim mrežama? Pa, dozvoli da te ova prepredena – iako genijalna – marketinška taktika podseti na to da tvoje internet pretrage nisu baš skrivene od svačijih očiju. Osim redovnog brisanja istorije pregledanja, kolačića (podataka koje sajtovi koriste za potrebe praćenja) i keširanih (nepotrebnih) datoteka, probaj da koristiš režim inkognito surfovanja. Ova funkcija privatnog pregledanja briše kolačiće na kraju svake sesije, što znači da će tvoji podaci o ličnosti i prethodne pretrage biti obrisani čim zatvoriš taj prozor. Ovo često ume da bude vrlo korisno, recimo ako želiš da se prijaviš i proveriš poštu na nekom javnom računaru ili ako ne želiš da te određene čizme iznova mame na kupovinu.

SAVET
Iako je inkognito surfovanje bezbednije, neće te zaštititi od malvera. Vodi računa o tome da ti operativni sistem bude ažuriran, a antivirusni program aktivan.

Čuvaj se sumnjivih izvora

Slab ti je signal kod kuće? Najlakše je da se nakačiš na bežičnu mrežu obližnjeg kafića, naročito ako ne traži lozinku. Međutim, rizici besplatnog i javnog Wi-Fi-ja mogu biti veći od pogodnosti. Pošto nebezbedna Wi-Fi veza ne koristi bezbednosno šifrovanje, biće izložena svaka informacija o tebi koju pošalješ na internet (npr. tvoji podaci za prijavljivanje, kućna adresa i podaci o bankovnim računima). Isto važi i za unos osetljivih podataka u neodobrene aplikacije. Kad god je moguće, povezuj se na bezbedne javne mreže, a aplikacije preuzimaj iz zvanične prodavnice svog telefona. Ne zaboravi da instaliraš redovna ažuriranja telefona koja se tiču operativnog sistema i bezbednosti, otklanjaju nedostatke uređaja i štite tvoje podatke o ličnosti.

Potraži nagoveštaje

Program za e-poštu će u većini slučajeva biti dovoljno pametan da isfiltrira sve sumnjive (ili fišing) e-poruke iz tvog prijemnog sandučeta, ali ima i dosta onih koje će se provući. Pre nego što klikneš na neku vezu ili otvoriš neki prilog, pažljivo pročitaj celu e-poruku. Probaj da uočiš bilo kakav pokušaj pošiljaoca da te navede da posetiš neki sajt ili pružiš svoje podatke o ličnosti ili novac, jer „u suprotnom…”. Čak i ako je adresa e-pošte pošiljaoca tačna i deluje kao da pripada nekoj društvenoj mreži, firmi ili ustanovi čije usluge redovno koristiš, bolje je radi potvrde otići direktno na taj sajt ili napisati novu poruku i poslati je na potvrđenu adresu. U njih spadaju i adrese iz tvog pouzdanog adresara. Uvek postoji mogućnost da je nalog nekog tvog prijatelja hakovan. Zato se upoznaj sa nekim čestim fišing prevarama i naznakama istražujući na internetu i prijavi nadležnima sve sumnjive e-poruke.

Pre nego što klikneš na neku vezu ili otvoriš neki prilog, pažljivo pročitaj celu
e-poruku.

Budi detektiv

Ponekad moraš da se staviš u poziciju hakera. Redovnim guglanjem svog imena imaćeš uvid u tvoj digitalni trag (u suštini, to su sve javne informacije koje utiču na tvoj ugled na internetu). Bez obzira na tvoj ugled u stvarnom životu, u rezultatima pretrage mogu da se pojave neke stvari koje bi mogle drugačije da te prikažu ili da otkriju više nego što želiš. To mogu biti tvoja adresa stanovanja, procenjen imetak ili spisak pročitanih članaka, a za brisanje svih takvih podataka o ličnosti možeš da se obratiš administratoru konkretnog sajta. Takođe, možeš da se obratiš internet kompanijama koje nude takvu uslugu uklanjanja podataka – uštedi vreme i budi bez brige.

Ukloni dokaz

Baš kao što papirna pisma možeš pre bacanja da iseckaš sekačem papira, isto važi i za digitalne datoteke. Nažalost, sve „obrisane” datoteke mogu prilično lako da se vrate. Aplikacije za bezbednost mobilnih uređaja mogu zaista onemogućiti vraćanje datoteka za koje veruješ da su obrisane. Što se tiče e-poruka, u programu za e-poštu možeš da klikneš na „kanta za đubre” ili „trajno obriši”, pa zato odaberi mudro.

Galaxy S20
Prijavi se ili obavi plaćanje koristeći funkcije za bezbednost mobilnih uređaja, kao što je ultrazvučni skener otiska prsta.

Vrhunska bezbednost.
Zaštiti ono što ti najviše znači.

Svi imamo svoje tajne. Možeš se pouzdati u njihovu bezbednost na uređajima poput onih iz serije Galaxy S20. Zahvaljujući njihovim ultrazvučnim skenerima otiska prsta – u kombinaciji sa štitom u vidu platforme za zaštitu podataka, kao što je Knox – jednim dodirom i otiskom prsta možeš da otključaš osetljive podatke, bez potrebe za pamćenjem lozinke.

Pročitajte ove priče